Cine-a zis, dom’le, că vine iarna peste noi și nu sîntem pregătiți? Cine a zis că Ministerul Energiei nu ia măsuri concrete? Cine-a zis că o să ne rupă facturile la iarnă? Stați la locurile voastre, că domnul Virgil Popescu e călare pe situație. Și fiți atenți aici situație. Romgaz, compania cea frumoasă a statului, din curtea Ministerului Energiei, urmează să numească niște noi oameni în Consiliul de Administrație. Și, pentru că treaba asta e treabă serioasă, fiți atenți ce-a făcut nenea Popescu, ministrul. A cumpărat niște „servicii de asistență pentru recrutare personal în vederea realizării selecției membrilor CA“. I shit you not, Ministerul Energiei a făcut licitație și a cumpărat servicii de recrutare în vederea ocupării posturilor din CA al Romgaz. Este că-i de rîs? Păi, va mai putea cineva să spună, vreodată, că pe posturile alea din CA-uri numirile se fac politic, că-s niște sinecuri călduțe de unde diverși șmecherași încasează sume uriașe ca să stea la cîte o ședință o dată pe lună? Păi, ne dă nenea Popescu cu contractul ăsta în cap, că doar, uite, ei au avut headhunting, ei au adus o firmă profi care să-i ajute, au luat specialiști care să le recomande specialiști pentru posturile alea. Și să vedeți treabă serioasă, că nu-i așa, un simplu contract. Au pus condiții serioase, prețul a contat doar în proporție de 40% în acordarea contractului, restul fiind pe bază de număr de experți alocați, gradul de expertiză, din astea. Contractul în sine, o nimica toată de 38.000 de lei plus TVA, a fost atribuit pe data de 8 septembrie unei firme numite Pluri Consultants România SRL, care mai lucrează și cu Ministerul Transporturilor, cu Administrația Canalelor Navigabile, cu Portul Constanța și cu alte instituții și companii de stat unde, se știe, e totul performanță, transparență și meritocrație.
Să rîdem cu Virgil Popescu, ministrul Energiei
