…asta înseamnă să faci administrație publică. Iar Hunedoara, un municipiu aruncat pe undeva prin Ardeal și intrat în procesul de disoluție a industriei românești, e fix un astfel de exemplu. Căci Primăria abia dacă are bani să treacă de la un an la altul. Iar cînd nu are, ia împrumut și nu se roagă de nimeni. Așa cum a făcut-o încă dinaintea alegerilor locale, cînd ar fi vrut să ia cu împrumut vreo șase milioane de euro, dar, după mai multe negocieri cu CEC Bank, a primit doat nouă milioane de lei, bani care urmează să fie folosiți pentru refinanțarea datoriei publice. Sau, mă rog, o parte din ei. Căci o altă parte, cum se vede din contractul semnat în urmă cu două săptămîni, vor merge la SC Phoenix Protect SRL din Deva, pentru servicii de pază, monitorizare, intervenție și transport de valori pe raza municipiului. Mai exact, în urma unui laborios proces de licitație, în care doar firma din Deva a fost lăsată să concureze, suma de 925.717 lei va fi plătită pentru ca banii Primăriei, cei din taxe și impozite – dar și cei împrumutați –, să fie în siguranță. Că, vorba aia, nu poți să te riști cu banii publici – banii oamenilor –, mai ales dacă e vorba de bani împrumutați în numele lor. Și asta chiar dacă ajungi să pui paznic o firmă ce nu-i la prima relație cu instituțiile publice – și nu vorbim doar de contracte, ci și de controale la care a fost supusă și în urma cărora s-a constatat că paznicii plătiți din banii albi ai administrației lucrau mai mult la negru.
Să te împrumuți ca să păzești banii împrumutați…
