Caţavencii

Săgeată la învățat, dar mai Săgeată la festivități

În caz că nu știați, și sigur nu știați, undeva în Buzău există o comună, Săgeata pe numele ei, dat de mocanul Stan Săgeată, care a ales să se așeze cu turmele acolo. Mă rog, așa zice legenda. Ceva mai aproape de zilele noastre, însă, Primăria Săgeata a decis că e cazul să cheltuiască niște bani din buget, să facă și ei niște investiții în satul Drîmboca. Și cum aveau ei, adică primarul Sorin Tănase de la PSD,  de cheltuit vreo 3,5 milioane de lei, s-au gîndit ce să facă cu banii ăștia.  Cum e cam gata cu pandemia, că nu ne place să credem că vine valul 4 și, vorba aia, ne revenim la normalitate, liderii comunității au decis cum trebuie. Adică au pus două milioane de lei pentru construirea unei săli de festivități, să poată celebra normalitatea, după care, cu ce a mai rămas, adică 1,3 milioane, au decis să reabiliteze și să modernizeze școala din sat. Normal, totul a fost făcut pe procedură simplificată și cu o firmă locală, că doar nu era să-și bată capul cu chestii complicate. Pînă la urmă, nici nu-i chiar rău, măcar să aibă copiii unde face festivitatea de premiere, la anul.

Exit mobile version