Caţavencii

Scripcaru are o dorință mare pentru 2018

Poate că îşi doreşte să scape basma curată din toate dosarele. Poate că visează la vreo funcție mai barosană, că se mai satură omul de primărit după atîția ani. Nu se ştie sigur care e dorința edilului din Braşov, însă e cert că-i o dorință mare de tot. Atît de mare încît, pentru a i se îndeplini, Scripcaru a decis să arunce ceva mai bine de 2,5 milioane de lei în fîntînile arteziene din oraş. Căci asta e, se pare, una din prioritățile începutului de an la Braşov, reparații şi întreținere a fîntînilor arteziene din oraş. Desigur, pentru atribuirea acestui contract a fost organizată chiar şi o licitație publică. Una, aşa, mai tradițională, cu un singur participant, care este întîmplător o mai veche cunoştință a administrației publice. Şi care a venit cu o ofertă ce se potrivea mănuşă, cu doar 1.500 de lei mai puțin decît maximul estimat de administrația locală. Firma se numeşte Recon SA şi e o abonată la banul Primăriei, pentru care prestează fel şi fel de lucrări, de la reparații de marcaje rutiere pînă la asfaltări şi, iată, reparații ale fîntînilor arteziene. De altfel, firma încasa bani de la Primăria din Braşov chiar şi atunci cînd nu cîştiga licitații la care concura singură. Spre exemplu, Recon SA era una dintre companiile care primeau subcontractări de la Vectra, firmă deținută de Marcel Butuza, un apropiat al lui Scripcaru. Toate astea se întîmplau pe vremea cînd la Braşov funcționa aşa-numita „cooperativa asfaltului”, care a scos din bugetul oraşului, în chiar primul an de mandat al lui Scripcaru, vreo douăzeci de milioane de euro pentru asfaltări şi reparații. Cine ştie, poate că asta e dorința pe care şi-a pus-o el cînd a aruncat bănetul ăsta în arteziene: o nouă cooperativă.

Exit mobile version