Ați văzut și voi știrile alea cu delfinii care se întorc din țările calde și înoată la mal, acum, că am oprit planeta puțin. Ei bine, să știți că și Decebal Făgădău, primarul din Constanța, a văzut știrile alea și, impresionat pînă la lacrimi și buget, s-a pus pe treabă. Adică, vorba aia, dacă se întorc delfinii, să-i așteptăm cum se cuvine. Nu cu pîine și sare, că delfinilor nu le place sarea, însă cu un delfinariu modern, nou, extins, să încapă toți acolo. Și uite așa, pe data de 8 mai, Primăria Constanța a atribuit un contract de peste 17,6 milioane de lei pentru lucrări de modernizare și extindere a Delfinariului. Chiar, de ce naiba îi zice delfinariu și nu grădină zoologică acvatică? Mă rog, asta contează mai puțin. Important e că se va extinde și se va moderniza pușcăria aia pentru delfini, iar italieni de treabă vor avea de încasat o vreme. Căci contractul a ajuns la Manelli Impresa SRL, o firmă a unor băieți de prin Bari, Italia, care are un destul de mare lipici la contractele cu instituțiile publice de pe la noi. Căci tot cu italienii ăștia s-a construit și Centrul Internațional „Constantin Brâncuși” din Craiova, cu vreo 20 de milioane de la CJ Dolj, șis-a refăcut cinematograful „Giulești“, cu vreo 16 milioane de la Primăria sectorului 6, ca să dăm doar două exemple. Căci, în scurta vreme de cînd se joacă prin România, de prin 2015, mai exact, italienii ăștia au învățat repede căile succesului în relația cu baronetul PSD. Ei, dar nu astea contează, important e să facem să fie bine pentru delfini. Căci se întorc delfinii.
Se întorc delfinii, să-i primim cum se cuvine
