Reabilitarea termincă a blocurilor de locuințe a fost un fel de activitate fanion și principal “proiect” al primarului Onțanu. Sute de blocuri și sute de milioane de euro au intrat în tot acest proces la care se abonaseră o mînă de firme prietene. Iar locuitorii păreau atît de fericiți încît ar fi fost gata să-l voteze pe Onțanu chiar și fără ca acesta să candideze. Că doar, vorba aia, Onțanu le reabilita apartamentele pe gratis. Gratis însemînd că plătea Primăria, din creditul de 60 de milioane luat în 2011 de la BEI, bani pe care, prin intermediul primăriei, urmau să-i returneze – prin impozite și taxe – tot cetățenii. În timp cheltuielile au mai crescut, reabilitările s-au dovedit a fi, pe ici pe colo, niște lucrări de mîntuială, iar bucuria cetățenilor s-a transformat în nerv. Dar, nici o problemă, căci Onțanu nu mai are nevoie de voturi iar prelungirea lui, Mugurel Toader, e pregătit să rezolve toate probleme. Și, cum altfel să rezolvi problemele decît cu bani? Astfel că, nu mai departe de săptămîna trecută, Primăria Sectorului 2 a semnat mai bine de 20 de contracte, toate adiționale la contractele semnate în mandatul precedent. Cîteva zeci de mii acolo, alte cîteva zeci de mii dincolo, și tot așa, au ajuns în conturile AF Consulting, General Management Construction Group, Romco System SRL și al altor cîteva firme abonate la contractele cu primăria. Că, deh, pînă la urmă tot au să se reabiliteze și reabilitările astea termice. Iar dacă nu, poate găsește Mugurel Toader o soluție și semnează un contract de prestări servicii cu Institutul de Meteorologie, pentru o iarnă mai blîndă. Cel puțin pînă se face reparațiile bune, cu aceleași firme care au făcut lucrările proaste inițial.
În Sectorul 2, greaua moștenire se tratează cu adiționale
