După multele sute de milioane pe care le-a băgat Neculai Onțanu în conturile firmelor prietene, prin contracte pentru reabilitarea termică a blocurilor, iată că a venit rîndul lui Mugurel Toader să preia schema din mers. Căci mai sînt blocuri care n-au fost încă reabilitate termic. Pentru început, însă, se reabilitează niște reabilitări mai vechi, neterminate. Căci, se pare, la vreo 23 de blocuri lucrările au cam fost făcute de mîntuială, așa că Primăria a mai pus la bătaie vreo jumătate de milion de euro pentru a termina respectivele lucrări. Normal, s-a organizat și o licitație, iar ea a fost cîștigată, cum de altfel era și firesc, de AF Consulting SRL, firmă deținută de Florin Druța și Robert Cristescu, niște amici ai generalului care pînă nu demult conducea sectorul 2. Firma este, cum puteți ghici, una cu multe contracte la activ, de la București și pînă la Cluj sau Timișoara. De altfel, pe lîngă faptul că are o vastă experiență în reabilitat blocuri, firma asta mai este recomandată și de lucrările făcute prin celelalte sectoare. Cum ar fi cele de prin sectorul 3, unde cîteva blocuri au fost atît de bine reabilitate că la prima ploaie au căzut tot polistirenul și tencuiala de pe pereți. Or, cum aici e vorba de desfacerea și refacerea parțială a izolației la cele 23 de blocuri, contractul ăsta a venit ca o mănușă. Și e un semn bun, căci n-a putut Onțanu, pare-se, să reabiliteze cît poate Toader să rereabiliteze termic
În sectorul 2 se reabilitează reabilitările termice
