Pentru că tot e la mare modă digitalizarea instituțiilor, Primăria Sector 4 a decis să își organizeze puțin arhiva de documente de la Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale, ba chiar să o copieze și în format electronic. Cum, însă, așa o operațiune complicată nu putea fi făcută de angajații din Primărie, care oricum sînt supraocupați cu treabă, instituția condusă de Băluță a decis să aducă un ajutor extern care să ordoneze documentele, să le scaneze și să learanjeze frumos pe rafturi și foldere. Zis și făcut, la începutul anului a fost licitat un contract-cadru, în valoare de 25.725.620 de lei plus TVA. Da, ați citit bine, ceva mai mult de cinci milioane de euro. Desigur, banii ăștia urmează să fie cheltuiți în patru ani, cît e durata contractului, și împărțiți între trei firme, care au cîștigat contractul din care, în urmă cu două săptămîni, a fost alocați 2,5 milioane, în cadrul unui prim contract subsecvent. Cele trei firme care au cîștigat purcoiul ăsta de bani se numesc All Business Management SRL, din București, Cityplan Studio SRL, din Timișoara, și Ștefadina Comserv SRL, din București. Cum era de așteptat, firmele astea nu-s deloc străine de banul public, avînd la activ contracte de sute de milioane cu instituții publice. Spre exemplu, atît All Business Management SRL, cît și Cityplan Studio au încasat la greu din contactul de 100 de milioane pus la bătaie de ANCCPI. All Business Management este legată de Sebastian Ghiță, fiind deținută de un fost angajat al Teamnet, precum și de o companie care era acționar în Teamnet-ul lui Ghiță. De cealaltă parte, Cityplan este deținută de Cosmin Alin Popescu, rectorul Universității de Științe Agricole din Timișoara. Cea de-a treia companie, Ștefadina Comserv, are și ea contracte la activ, cu Primăria București sau ANFP, unde a cîștigat în parteneriat cu o XOR IT, firmă controlată tot de Sebastian Ghiță. Prin urmare, treaba e pe mîini bune și digitalizarea e în plin progres în Primăria Sector 4.
Sectorul 4 se digitalizează cu urmașii lui Sebi Ghiță
