Caţavencii

Ședințele CL Bistrița au să sune cam scump

Nu se mai putea, dom’le, cu situația actuală din Consiliul Local Bistrița! Păi, unde s-a mai auzit să n-aibă ei, aleșii locali, reprezentanții oamenilor, microfoane, sistem de vot electronic, sonorizare bizonică? Cine-ar fi crezut că sărmanii aleși locali se află în situația în care trebuie să-și cînte pozițiile publice în sistem Acapella ori să voteze prin ridicare de mînă? Pur și simplu, nu se mai putea. Prin urmare, Primăria Bistrița a decis să organizeze o licitație – fără strigare, că a fost un singur participant doar, și nu era cazul – prin care să achiziționeze o instalație de vot și sonorizare în sala de consiliu. Acolo, niște boxe, microfoane, aparate de înregistrare și redare video, să simtă și bistrițeanul normal că e condus de niște politicieni de secol XXI. Totul pentru o nimica toată de 630.000 de lei plus TVA, bani care vor ajunge la SC Gerom International Prodimex SRL din București, o firmă care în mod normal se ocupă cu sisteme de securitate, dar, dacă e cazul, iată că montează și boxe și sisteme audio-video. Mai ales că nici nu e o firmă chiar străină de contractele publice, avînd în trecut relații cu mai multe primării de prin țară, pentru semafoare și alte cele.

Pe de altă parte, dacă ne gîndim că primarul Ovidiu Teodor Crețu e gata să dea peste 20.000 de lei pe case pentru veverițe, nici 200.000 de euro pentru un sistem de sonorizare și vot electronic pare chiar ieftin.

Exit mobile version