S-au pus bazele unui nou sezon de X-Factor. Nu ştim dacă mai ţineţi minte emisiunea. Era un fel de Vocea României sau Românii au talent, dar la care nu se uită nimeni. Ca să nu rămînă repetenţi şi anul ăsta, producătorii şi-au trimis juraţii la îmbunătăţire. Mai exact, i-au trimis acasă şi au adus alţii mai buni. Ce s-a-ntîmplat cu exactitate citiţi mai jos, în exclusivitate!
► Mihai Morar, un favorit al tuturor pentru recidivă pe scaunul juraţilor, a fost nevoit să se retragă în ultimul moment pe motive medicale. Deşi i-au spus toţi cunoscuţii să fie atent şi să nu mai consume glume expirate, nu s-a putut abţine şi a fost răpus la pat de una extrem de slabă, din Almanahul comic ediţia 1986, la care nu a rîs nimeni nici atunci. În locul lui a fost adus Cheloo, care spune lucruri mult mai hazlii, dacă reuşeşti să le înţelegi printre bip-uri. Şi care a ajuns la un grad atît de mare de foame de bani încît poate să suporte zîmbind şi 50 de puştoaice care falsează cîntînd ceva din Adele, dacă nu chiar „Someone Like You“.
► Adrian Sînă fusese primul pe lista de disponibilizări. La început se zvonea că va fi înlocuit cu un cartof mare, cam la 200 de grame, cartoful avînd, în general, infinit mai multă personalitate decît liderul trupei Akcent. În final, producătorii au decis să o aducă pe Delia Matache, pe principiul că doi sîni sînt mult mai buni decît un singur Sînă.
► Înlocuirea Paulei Seling cu Dan Bittman a fost doar o decizie de marketing. Deşi Paula se bucura de aprecierea iubitului ei, a profesorilor de canto de la ţară şi a călătorilor prin timp, target-ul emisiunii era format, în principal, din femei între 40 şi 55 de ani. Iar la categoria asta demografică, Dan Bittman e zeul femeilor. Pentru că şi bărbaţii maturi plîng cîteodată.
