Pentru că tot s-a schimbat conducerea la Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale, în locul lui Alexandru Petruţi fiind numit Gheorghe Duţu, fost deputat PSD de Braşov, angajaţii instituţiei s-au pus pe treabă. Pentru că, normal, urmează o perioadă în care resursele minerale au să fie nu doar exploatate, ci chiar abuzate.
Astfel, se impunea ca în colectivul instituţiei să se producă o emulsie, o coagulare chiar. Şi cum altfel se putea produce această revigorare a instituţiei dacă nu prin cîteva team-building-uri şi întîlniri de lucru, sanchi, în teritoriu. În funcţie de preferinţe şi de rezistenţa la soare, şefii şi şefuleţii din ANRM au putut opta pentru sesiunile de lucru de la Neptun sau de la Predeal, că doar resurse minerale se găsesc şi în munte, şi în adîncurile mării.
