Crin Antonescu ia Xanax. Prin agenţii săi răsfiraţi în redacţii, SRI a început distribuţia acestui zvon. Xanax e un anxiolitic care combate anxietatea şi atacurile de panică. Crin Antonescu ar suferi de instabilitate emoţională, teamă permanentă şi – ţineţi-vă bine! – insomnie. Prin urmare, zic coloneii care împînzesc mass-media, Antonescu îşi linişteşte nervii cu Xanax. La fel ca Victor Ponta, continuă zvonul.
De altfel, Ponta a mărturisit în public faptul că el nu mai doarme nopţile din cauza lui Băsescu, aşa că e normal să ia şi el Xanax, închid băieţii misiunea farmaceutică. Aşadar, România e condusă de doi nebuni care nu pot dormi şi care înghit pastile cu pumnul, oameni cărora nu le poţi lăsa pe mînă ţara şi cei 48 de milioane de cetăţeni ai ei. Cam aşa ceva ar trebui să răsară curînd pe una din paginile întîi ale ziarelor PDL sau pe burtierele de breaking news ale televiziunilor PDL. Pînă atunci, însă, trece neobservată ştirea că Traian Băsescu ia seară de seară Chivas, un calmant care nu numai că nu te linişteşte, dar îţi produce ameţeli, te face să vorbeşti prostii şi chiar să sari la bătaie.
