Consiliul Județean Constanța tot construiește și repară drumuri prin județ. Că așa se face, banul trebuie să circule. Spre exemplu, un proiect care papă un purcoi de bani din bugetul instituției este „Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului şi execuţie lucrări de construcții de drumuri de acces la obiectivele nou construite în localitățile Ovidiu, Tortoman și Deleni, județul Constanța“. Ei bine, cu toate că proiectul ăsta, așa cum zice în chiar titlu, implică și servicii de asistență tehnică, Consiliul Județean a mai semnat un contract pentru asistență tehnică, numai că pentru supervizarea lucrărilor. Adică cineva care să stea cu ochii pe lucrări, să nu dispară drumurile alea. Treaba asta cu supravegheatul n-a costat decît vreo 300.000 de lei, bani atribuiți pe 19 iunie către SC Irimat Cons SRL. Compania asta din Ploiești este deținută de Florin Gelu Goroneanu, fost director general adjunct în CNADNR, din partea PD, în urmă cu mai bine de un deceniu, fix înainte ca Șică Orban să ajungă ministru al Transporturilor. De atunci și pînă acum, firma lui Goroneanu a încasat milioane de la fel și fel de instituții, CNAIR sau Consilii Județene de prin sud, pentru astfel de lucrări de consultanță. Că, vorba aia, cine e mai potrivit să stea cu ochii pe constructori decît unul venit chiar din mijlocul sistemului?
Supervizarea asistenței supravegheate la construcția drumului
