După ce a ratat să se califice în primăvara europeană, acum un an, partidul lui Călin Popescu Tăriceanu și-a tot mutat fundul ba în luntrea PNL, ba în luntrea PSD, înapoi, pînă cînd s-au prins și ei că nu mai au absolut nici o șansă să supraviețuiască unor noi alegeri, de unii singuri. Și cum orice alianță pe partea dreaptă îi este interzisă lui Tăriceanu, altceva nu i-a mai rămas de făcut decît să sune Salvarea privată condusă de amicul Ciolacu. Care Ciolacu, generos, a anunțat deja că ia în considerare o largă alianță pentru locale, alături de ALDE și Pro România. Dacă Pro România are, azi, cam 40% din intenția de vot a PSD și crește, ALDE se apropie vertiginos de 50% din pragul electoral. Cu Chițoiu cercetat și judecat pentru accidentul auto și cu Vosganian incapabil de cel mai mic gest organizatoric, Tăriceanu n-ar vrea, totuși, să renunțe la viața politică. Așa că se agață cu dinții de o combinație în care speră să-l atragă și pe Dan Voiculescu și al lui Partid al Puterii Umaniste, unde deja i-au plecat cîțiva parlamentari. Vocile specialiștilor spun, totuși, că pe Tăriceanu l-ar costa mai puțin dacă și-ar recunoaște vîrsta și n-ar mai încerca să și-o mascheze cu mandate locale sau parlamentare. În definitiv, americanii de la Pfizer au creat de multă vreme soluția albastră pentru politicieni de aproape 70 de ani.
Tăriceanu a sunat Salvarea
