Caţavencii

Tătuca Tudorache continuă programele medicale în sectorul 1

Primul centru medical deschis în România de o autoritate locală, pentru a veni în sprijinul persoanelor aflate în nevoie, zice chiar Centrul Caraiman despre Centrul Caraiman. Mă rog, așa o fi, că cine sîntem noi să zicem că nu? Ba chiar e mai mult decît atît, dacă e să ne gîndim numai la acele zeci de milioanele de euroi care, cu minunata ocazie a pandemiei, au fost sloboziți de către Daniel Tudorache spre conturile unor firme prietene. Și, în ciuda super-mega-scandalurilor media apărute în urma acelor achiziții, băieții își văd liniștiți de treabă. Și de cumpărături. Păi ce, a trecut pandemia? Iote, spre exemplu, pe data de 9 septembrie, Centrul ăsta semnează un contract-cadru pentru furnizare de consumabile medicale, în valoare de 28,5 milioane de lei. La licitație, căci a fost și așa ceva, au participat două companii, iar cîștigătoare a fost desemnată Need Farm SRL, care a oferit cel mai bun preț, la nici 60% din cît au estimat oamenii lui Tudorache. Ofertă serioasă, mai ales că vine de la o companie care n-are nici măcar site și încă lucrează cu adrese de e-mail făcute pe Yahoo. Practic, firma asta, înființată prin 2014, e una care deține niște farmacii prin Rîmnicu Vîlcea și ar trebui să-i adunăm cifra de afaceri pe ultimii patru ani pentru a ajunge doar la nivelul acestui contract. Dar, hei, dacă au avut ei oferta aia bună, Tudorache a dat. Ca să fie bine, că doar e nevoie de consumabile medicale, mai ales că astea se consumă și, vorba aia, cine mai stă să vadă ceva ce nu mai e?

Exit mobile version