În urmă cu vreo doi ani, Primăria Capitalei a decis că e timpul să investească niște milioane bune în consolidarea și modernizarea clădirii Teatrului Evreiesc de Stat. Ceea ce era chiar bine. Și tot de vreo doi ani se consolidează și modernizează la clădire, încît s-a ajuns în situația în care banii prevăzuți în contractul inițial nu mai sînt suficienți. Prin urmare, în urmă cu nici o săptămînă, Primăria Capitalei poartă o negociere, fără anunț de participare, și semnează un act adițional prin care valoarea investiției crește cu 2.254.836 de lei plus TVA. Banii ăștia urmează să ajungă în conturile SC SCIT Impex SRL, o firmă cu care administrația Bucureștilor are o dulce relație încă de pe vremea cînd primar al Capitalei era însuși Băsescu. Și care, la fel ca în cazul acesta, a beneficiat de prelungiri de termene și umflări ale valorilor contractelor. De altfel, societatea controlată de Gelu Sorescu și Adriana Iftimie a fost implicată în destul de multe lucrări dubioase, ce au făcut niscaiva valuri prin presă, precum renovarea Bibliotecii Naționale, a Teatrului “Constantin Tănase” – care a durat din mandatul lui Băsescu și pînă în mandatul lui Videanu –, precum și diferite construcții de blocuri, în cadrul unor contracte cu ANL. Acum, noroc că evreii sînt un popor obișnuit să îndure și, prin urmare, o întîrziere de cîțiva ani și o creștere a contractului cu niște milioane sînt o nimica toată.
Teatrul Evreiesc continuă să fie renovat în stil românesc
