Caţavencii

Top 3 lucruri pe care poți să le faci dacă ai carnet de douăzeci de ani și nici un accident

Ai aniversat de curînd douăzeci de ani de condus fără nici un accident? Ai vrea ca statutul tău special să nu treacă neobservat? Crezi că lumea ar fi mai bună dacă ar exista numai șoferi care conduc de douăzeci de ani și n-au avut nici un accident? Iată trei lucruri pe care poți începe să le faci chiar de acum.

1) Nu-ți curăța zăpada de pe parbriz, geamuri și lunetă – Numai fraierii și începătorii fac asta. Cineva care conduce de douăzeci de ani și n-a avut nici un accident simte ce se întîmplă în jurul mașinii și n-are nevoie decît de o găurică mică prin zăpadă ca să vadă șoseaua sau de un periscop. În general, încearcă să iei o cantitate cît mai mare de zăpadă cu tine pe mașină. Nu doar că te scutește să-ți mai cureți locul de parcare, dar se poate transforma într-un joc amuzant în momentul în care bucăți mari de gheață încep să sară pe celelalte mașini.

2) Nu semnaliza – Din momentul în care atingi pragul de douăzeci de ani și nici un accident ești obligat prin lege să-ți lipești un abțibild cu găuri de gloanțe pe mașină. Asta îi va anunța pe ceilalți șoferi din trafic că ai douăzeci de ani de condus și nici un accident, și îi va avertiza să-ți facă loc. Dacă înainte obișnuiai din cînd în cînd să mai semnalizezi, acum ai scăpat de grija asta. Toată lumea din jur o să înțeleagă că un șofer de douăzeci de ani care n-a avut nici un accident merge doar unde-l duce destinul și, dacă ar semnaliza, asta n-ar face decît să-i restrîngă drepturile și libertățile.

3) Nu respecta semnele de circulație care nu-ți plac – O experiență mereu umilitoare este să vrei să faci ceva, dar să dai peste un semn de circulație care-ți interzice să faci fix lucrul ăla. De exemplu: “Opritul interzis”, sau “Stop”, sau “Nu merge cu mașina pe linia de tramvai”. Ei bine, dacă ai douăzeci de ani de condus și nici un accident, în sfîrșit nu trebuie să-ți mai faci griji în legătură cu semnele enervante de circulație. Pur și simplu, poți să le ignori pe alea care nu-ți convin și să le respecți doar pe alea care-ți plac. Poliția n-o să-ți zică absolut nimic, pentru că, atunci cînd ai douăzeci de ani de condus și nici un accident, meriți să fii special.

Exit mobile version