Undeva la vreo 15 km distanță de Craiova stă aruncată pe hartă o comună numită Ișalnița, care la ultimul recensămînt număra nici 4.000 de locuitori. Aparent, comuna asta este un fel de pasăre Pheonix a comunelor doljene, dacă e să ne luăm după unele materiale jurnalistice care o prezentau ca renăscută din propria cenușă. Ce-i drept, s-ar putea să fie vorba la mijloc nu doar de cenușa proprie ci și de aia rezultată din milioanele de euroi pe care administrația județeană și centrală i-a pompat, pardon – ars, în zonă. Iar ca nu cumva să dea bunăstarea din casele ișalnițenilor pe-afară, să ajungă naibii în stradă și să încurce circulația, onor primăria a decis să investească niște bani în borduri. Deh, era și timpul ca în această super-comună să ajungă moda super-contractelor pentru borduri și trotuare. În 13 martie, în urma unei proceduri simplificate, fără licitație electronică sau alte cele, un contract în valoare de 9.679.437 lei este atribuit firmei Domarcons SRL. Care firmă, pur întîmplător, a participat de una singură la licitație. Cum puteți ghici, firma este una abonată la banul public din Bănie. În fapt, firma a devenit un fel de campion zonal încă din vremea lui Antonie Solomon, statut pe care l-a păstrat și sub mandatul Liei Olguța Vasilescu. Și pe care îl păstrează și acum. Ba chiar a reușit performanța de a se duela de cîteva ori cu TelDrum și Delta ACM 93, firme aflate în sfera altui cerc de influență sud-pesedist. Evident, lucrurile s-ar tranșat echitabil, căci vorba aia – e buget pentru toată lumea bună pesedistă. Unde mai pui că, la începutul lunii, au primit alături de Erpia și contractul de întreținere a străzilor din Craiova – unul cadru, pentru 4 ani – în valoar de peste 150 de milioane de lei.
Tot ce-i mai lipsea unei comune, borduri de 2 milioane de euro
