Undeva în Teleorman există o comună numită Uda Clocociov. Da, chiar așa se numește și chiar există, că dacă n-ar fi existat, n-ar fi fost nici o primărie care să împartă contracte. Ei bine, localitatea asta nu doar că are un – atenție! – Centru Integrat Comunitar, dar îl și renovează și reabilitează, cu 1,4 milioane de lei plus TVA. Asta după ce Primăria, condusă de o doamnă pesedistă, Florica Aurelia Bărbulescu, a atribuit contractul ăsta unei firme, Tecon Construct, din Corabia. Urmare a unei licitații, desigur, însă pe stil românesc, cu o singură firmă participantă, a cărei ofertă se și pupă, la fix, cu maximul estimat de instituție. Mă rog, în cazul de față, firma prietenă a oferit cu cinci mii sub maximul estimat de Primărie. Desigur, faptul că Tecon Construct a cîștigat acest contract nu-i vreo surpriză, căci băieții nu-s tocmai la prima aventură prin bugetul acestei minunate localități, Uda Clocociov. De exemplu, în urmă cu niște ani, Tecon Construct subcontractau o parte din milioanele date cu dedicație, că atunci nici n-au mai simulat o licitație, celor de la SCADT SA, firma fostului senator de Olt Ion Toma, ca să repare drumurile din localitate. Ion Toma, la fel ca primărița din Uda Clocociov, era și el de prin PSD, că așa sînt coincidențele astea în lumea politicii, administrației și banilor publici.
Uda Clocociov și noul centru integrat comunitar
