Pesemne ca să-i poată prinde mai bine pe ăia de defrișează ilegal sau pur și simplu ca să-i încurce cumva, ori pentru că pur și simplu trebuiau cheltuiți niște bani, Romsilva, prin DS Timiș, a decis să reabiliteze puțin un drum forestier în comuna Nădrag, undeva spre Vf. Padeș din Munții Poiana Ruscăi. Nimic deosebit, doar vreo 6,4 milioane de lei plus TVA, scoși la mezat pe data de 7 martie. Au făcut chiar și o licitație, în sistem de procedură simplificată, ca să nu fie loc de discuții și, mai ales, contestații, iar dintre cele cinci oferte primite au fost luate în discuție un număr de trei, cîștigătorul fiind decis în persoana juridică AMM Construct 2015 SRL din Timiș.
Cum era de așteptat, firma asta, deținută de un domn pe nume Alin Enașcu, este extrem de bine conectată la banul public, fiind o extrem de bună încasatoare de bani publici, fie că vorbim de fonduri europene, fie despre contracte cu fel și fel de instituții. Căci, așa cum era de așteptat, chestia asta cu reabilitarea drumurilor forestiere nu-i tocmai chestia principală cu care se ocupă băieții ăștia, fiind mai degrabă o noutate. În principal, AMM Construct 2015 face bani din construcții, din deszăpeziri și din orice, se pare, cu condiția să fie vorba de bani publici.
