Nici nu s-a reales bine în funcția de primar, că pesedistul Vasile Pavăl s-a și pus pe treabă și vrea să schimbe fața Vasluiului. Mă rog, dacă nu chiar toată fața, măcar niște străzi și trotuare, acolo, să fie frumos și bine. Iar pentru asta a scos la mezat și chiar a atribuit un contract, așa, mai micuț, de vreo 14,8 milioane de lei plus TVA. Că, deh, trotuare cu mai multe benzi, cu borduri moderne, ba chiar se zvonește că unele străzi au să fie cu asfalt. În mod deloc surprinzător, licitația – altfel o procedură simplificată, că nu se mai complică nimeni cu licitații pe bune, să te trezești cu contestații și alte cele – a fost cîștigată de Transmir SRL, o binecunoscută și veche prietenă a administrației vasluiene. De fapt, firma asta e atît de cunoscută că patronul ei, Emil Savin, a primit prin presa moldavă titlul de „rege al asfaltului“. Și, ca orice rege, Savin e bun amic cu baronetul pesedist din județ, că doar de-aia e rege. Ce-i drept, uneori au mai fost și mici sincope în contractele astea cu statul, că, deh, mai se face și statul că face și investighează, mai ales cînd e vorba de bani europeni. Cum a fost cazul acum vreo doi ani, cînd firma a fost găsită vinovată de o mică fraudă și chiar a fost interzisă de la a mai accesa lucrări publice. Ce-i drept, doar în primă instanță și doar pentru o jumătate de an, vinovat fiind un mic director, sanchi, nicidecum Savin. Căci el, iată, încă face să fie bine și frumos pentru vasluienii de pe cîteva străzi. Că, deh, doar nu se așteaptă nimeni să repari totul așa, cu doar trei milioane de europterix.
Un nou început la Vaslui, cu aceiași băieți ai asfaltărilor
