Caţavencii

Un șantaj numit dorință

După ce șantajul cu PRU și-a arătat limitele, Ponta a consimțit să revină în partidul care l-a făcut ce este și urmează să-l facă ceea ce va deveni. În acest moment, el va lupta sau se va preface că luptă pentru victoria PSD în alegeri și formarea cabinetului PSD + ALDE. La capătul acestui efort, el va obține un mandat sigur de deputat și posibilitatea de a reveni, într-o formă sau alta, în eventualul guvern. Cum ar veni, după aventura cu extremiști, Ponta s-a văzut cu ploile aranjate în PSD. Numai că PRU fără Ponta a rămas ca o poșetă goală din care au dispărut nu numai fardurile politice, ci și portofelul lui Sebi Ghiță. Fără Ponta, PRU e o diviziune a lui zero, e nimicul politic care a pierdut orice șansă să devină ceva. Iar băieții care s-au îngrămădit la masa lui Bogdan Diaconu sub coroana dudului de la terasa La Copac au rămas cu ochii în soare, ca niște naufragiați pe o insulă pustie care așteaptă fără speranță ivirea unei pînze la orizont.

Echipa de pufoși a lui Palada înțelege acum că a luat țeapă – nu degeaba PRU e partidul lui Vlad Țepeș. Sebi Ghiță, însă, se resemnează mai greu. Fiindcă are interzis să vorbească direct cu Ponta, o face indirect, prin presă. Rețeaua lui de canale media duce mai departe „războiul hibrid”, adică îl presează pe Ponta să revină la trădarea inițială. Ideea e că dacă Ponta nu se mai poate urca în barca PRU, atunci măcar să convingă PSD că barca PRU trebuie urcata cu totul la bordul corăbiei mari. Cu alte cuvinte, dacă nu vreți să vă înjurăm, să vă furăm parlamentari și să vă stricăm rezultatul în decembrie, trebuie să ne cedați locuri pe listele PSD. E genul de ofertă pe care partidele mari, în loc să se șteargă cu ea la gură, o acceptă.

Exit mobile version