Săracul fost premier Boc mai avea puţin şi izbucnea în lacrimi de sînge imediat după votarea moţiunii îndreptate împotriva Guvernului Ungureanu, atunci cînd şi-a dat seama că minorităţile naţionale au înfipt ditamai scobitoarea în spinarea PDL. Adevărul e că de trei ani de zile, de cînd tot înfig scobitori şi piuneze în diverse spinări pentru a acorda sprijin şi legitimitate guvernelor lui Băsescu, minoritarii nu s-au prea ales cu mare lucru.
Iar acum venise momentul dulce al pay-back-ului. Aşa că au votat şi ei ca nişte oameni liberi şi de bune moravuri, punînd umărul la căderea Ungureanului. Numai că de data asta n-au mai făcut-o de pomană. Miron Ignat, deputat al Comunităţii Ruşilor Lipoveni din România, a fost răsplătit cu un loc eligibil (8) pe lista candidaţilor la Consiliul Judeţean Tulcea. Nu pentru el, ci pentru ceva rubedenie sau prieten apropiat. Şi pentru ca răsplata să fie completă, omul nici nu va fi obligat neapărat să achite contribuţia financiară pentru campanie. Cu atît mai amare vor fi lacrimile lui Boc atunci cînd va afla că partidul i-a fost înjunghiat pe la spate pentru doar 2.500 de euro.
