Nici nu știm noi, muritorii de rînd, care n-am lucrat o zi din viață în vreun post de director la stat, cît de greu e să stai la birou și să te uiți pe pereții goi. Căci, se știe, viața de director, fără condiții de director, e pustie. Spre exemplu, la Romsilva Alba situația devenise tragică. Șefii rămăseseră fără plasme și televizoare cu climă bizonică, iar chestia asta nu putea rămîne așa. Situație de urgență, excepțională, numai bună ca directorul Gheorghe Boariu să ia cardul instituției și să meargă pînă la Altex, de unde a cumpărat unul, două, trei LED TV, cu vreo 12.000 de lei. Să se uite și ochiul de specialist în lemn la reportajele alea care arată cum dispar pădurile românești. Poate mai află și domnul director al Romsilva Alba, Gheorghe Boariu, un tip care pare să se fi născut pentru a se pensiona din postul de șef peste păduri, ce se mai întîmplă cu lemnul din județ, cum ajunge acesta să fie procesat cu asupra de măsură de către alde Kronospan ori Schweighofer Holzindustrie, ambele cu afaceri în Alba. Desigur, despre cît de mult vinde Romsilva Alba băieților deștepți din industria lemnului e greu de aflat. Mai ales că, în urmă cu ceva vreme, cînd l-am sunat și l-am întrebat ce se întîmplă cu solicitarea aia de date publice, în baza legii, a avut un sublim răspuns, de genul „Ce vrei să știi? Ce lege? Haide, băi, că eu am treabă, crezi că am timp să scriu răspunsuri la scrisori?“. Și-apoi a închis. Deh, e de înțeles. Omul muncește mult. Și e normal să muncească mult, că doar are – conform ultimei declarații de avere – un salariu anual ce sare de 100.000 de lei. Bani din care a reușit, în ultimii nici șapte ani, să adune peste 400.000 de lei, peste 60.000 de euro, plus cîteva mii de dolari. Bașca, atît de mult a strîns cureaua și s-a zgîrcit omul la bani, încît fiului lui au trebuit să-i cumpere bunicii un Opel Insigna de 24.000 de euro. Deh, viață grea, de director Romsilva într-un județ în care se exploatează din greu.
Urgență la Romsilva: un director a rămas fără LED TV
