Au murit niște oameni prin spitale? Normal, doar nu e ca și cînd ar fi murit niște români nemuritori. Au scris Tolontan și alții despre dezinfecțiile cu apă de ploaie, pentru care se cheltuiau niște zeci de milioane de euroi? Au scris, că doar ce era să facă și ei? S-a mai schimbat, pe ici, pe colo, cîte un om din sistem? S-a schimbat, că doar sistemul are cadre de rezervă. Ce nu pare să se fi schimbat este modul de operare. Contractele cu firmele de casă merg mai departe, iar banii se scurg din conturile publice în cele private ca și cînd nimic nu s-ar fi întîmplat. Spre exemplu, în timp ce Tolontan și echipa de la GSP umplea pagini întregi cu dezvăluiri despre șmenurile și combinațiile de la Spitalul “Bagdasar-Arseni”, conducerea spitalului se pregătea de o mică operațiune de curățenie. Nu, nu curățenie cum v-ați gîndi, ca urmare a dezvăluirilor de prin presă ori a deceselor de prin spital, ci curățenie cum se tot face de niște ani buni, prin metoda igienizărilor interioare și exterioare cu apă de ploaie. Pe 20 aprilie, Spitalul Clinic de Urgență “Bagdasar-Arseni” semnează un astfel de contract, în valoare de 295.200 de lei. Unul mai mic, căci – zic ei – era vorba de o situație de urgență. Or, fiind urgență, oamenii l-au negociat direct cu o firmă de prestigiu, SC Universal Med Cleaning SRL. Adică taman cu firma care fusese implicată în tot scandalul dezinfecțiilor fictive ori cu apă chioară, în special cele de la Spitalul de Arși, în urma cărora infecțiile nosocomiale au devenit cunoscute tuturor, nu doar celor pe care-i trimiteau în groapă. Aceeași firma care are la activ peste zece milioane de euroi, în ultimii ani, numai din astfel de contracte semnate cu spitalele din București. Și toate astea, cum ziceam, în timp ce Spitalul “Bagdasar-Arseni” e în plin scandal, iar firma de curățenie e încă acoperită de “gloria” dezinfectărilor făcute înainte de Colectiv.
Viața trece, contractele rămîn
