Nici nu vă închipuiți ce greu e să închiriezi niște autovehicule în ziua de azi. Uite, spre exemplu, RAJA Constanța, o știți voi, instituția aia din subordinea Consiliului Județean Constanța, care se ocupă de alimentri cu apă și alimentări de conturi de firme prietene, abia dacă a reușit să închirieze niște vehicule pentru intervenții, transport de persoane și marfă. Adică, în primă fază, zic ei, au vrut să organizeze o licitație. Au dat anunțuri, au înștiințat ei pe cine au putut și, ioc, nu s-a prezentat nimeni. Sanchi. Așa că, normal și firesc, au trecut la pasul următor: au organizat o negociere fără anunț de participare. Au pus la bătaie 1.400.000 de lei plus TVA și atîta au negociat cu SC Dialex Canada SRL încît la final au semnat un contract în valoare de fix 1.400.000 de lei plus TVA.
Desigur, potriveala asta dintre banii puși la bătaie de RAJA Constanța și prețul oferit de Dialex Canada SRL se poate justifica prin faptul că cele două entități se cunosc destul de bine. Chiar foarte bine, s-ar putea spune, dacă ne gîndim că, în ultimii ani, firma administrată de Denisa Dumitru a încasat de la RAJA Constanța cava mai bine de patru milioane de euroi din închirierea de mașini. Deh, dacă nu e nimeni altcineva de la care să închirieze, e de înțeles. Cînd însă nu închiriază mașini celor de la RAJA Constanța, Dialex Canada SRL se ocupă de administrarea complexului turistic Domneasca, din comuna Simieni. Complex pe care, zic procurorii, firma l-ar fi obținut cam ilegal de la Primăria comunei. De altfel, Lucian Blaj, primarul comunei, a fost arestat anul trecut exact pentru combinația asta, în urma căreia firma privată s-a ales cu două crescătorii de pește și tot Complexul Domneasca. Dar tot e bine, că au băieții de la RAJA unde merge la pescuit. Mai ales acum, că și-au asigurat și transportul.
