Luna trecută, cînd cu bilanțul DNA, Laura Codruța Kövesi se lăuda că peste 100 de primari și președinți de Consilii Județene sînt trimiși în judecată. Un număr rotund, impresionant, dar numai pentru cei care nu știu că în România există 3.187 de primari. Dacă vezi și partea asta a informației, apocalipsa prezentată cu tam-tam de această Jeanne d’Arc a anticorupției nu mai este chiar atît de impresionantă. De fapt, cam 2,5% din primarii din România ar fi corupți. Dar pentru a putea afirma asta, ar fi nevoie de mai mult decît niște dosare deschise pe numele primarilor. Cum ar fi niște sentințe definitive. În lipsa lor, însă, DNA n-a reușit decît să lucreze în folosul celor mai mulți dintre primarii pe care-i anchetează, punîndu-le pe tavă cea mai ieftină campanie electorală la care puteau visa. Priviți de către alegători drept niște victime ale regimului, oricare ar fi acesta, cei mai mulți primari aflați în anchetă, dar necondamnați, au șanse mari să cîștige fluierînd alegerile din iunie. Sondajele făcute de partidele mari spun clar că, dacă ar candida, Radu Mazăre și Sorin Oprescu n-ar avea rival. La fel, chiar dacă e pîndit de pușcărie, Pendiuc de la Pitești nu are nevoie decît de dreptul de a candida pentru a fi din nou primar. Constantin Hogea, de la Tulcea, stă și el confortabil, peste 50%, deși n-a anunțat încă dacă va candida sau nu. Și cam așa stau lucrurile peste tot pe unde DNA n-a făcut decît să fluture niște cătușe, fără a-și duce treaba la capăt. Așa că numele Kövesi se găsește din ce în ce mai des în rugăciunile de mulțumire ale anchetaților, care, fără ea, ar fi fost nevoiți să se dedea la abominabile acte de corupție ca să facă rost de banii pentru afișele și bannerele de care acum nu mai au nevoie.
Candidații DNA
