Zborurile cu avionul ar urma să se scumpească, iar modelul low-cost va dispărea încet-încet, zic niște analiști și cercetători, probabil britanici, pe motiv că însuși modelul ar fi fost o șmecherie, bazat un preț mic și taxe ascunse. Ai fi zis că la atâtea mii de metri înălțime n-a ajuns chiar pachetul doi de măsuri, dar iată că industria se adaptează. Modelul românesc, de blow-cost, ar putea chiar să devină normă.
Ungaria și Ucraina au avut un mic schimb de replici, totul pornind de la o drujbă. Mă rog, de la o conductă pe nume Drujba, însă nimic nu e mai frumos decât cuvântul rusesc prietenie, care leagă prin tăiere. Sigur, nu e treaba noastră cearta lor, însă n-ai cum să nu simți tristețea lui George Simion. Ce l-ar mai admira și pupa în public pe Orbán, dacă ar fi orice numai ungur nu…
Bibi de la Israel ar vrea și el un Nobel pentru Pace. Chiar ar merita, a zis Trump, în aceeași frază în care a zis că ar merita și el unul. După așa laude, nici nu e de mirare că Bibi a lansat niște noi atacuri în Yemen. Ce să faci, nu e deloc ieftin Nobelul ăla…
Apple a dat în judecată o companie chineză pe motiv că i-ar fi furat niște secrete industriale. Ce? – au zis chinezi, după care i-au dat în judecată pe cei de la Apple, folosit o plângere identică cu cea a Apple împotriva lor.
Moscova și-a prezentat condițiile pentru un plan de pace în Ucraina. Mă rog, documentul oficial se numește „Condițiile pentru un plan de pace în Rusia de est“.
