Caţavencii

Din culisele licitaţiei pentru cardul de sănătate

Da, după cum aţi aflat, deşi nu vă încălzeşte cu absolut nimic, licitaţia pentru cardul de sănătate (e-card) a fost câştigată de consorţiul Hewlett Packard România (HP) în asociere cu societatea Novensys Corporation. Deşi perechea câştigătoare s-a situat iniţial pe frumosul loc doi, după descalificarea consorţiului UTI plus Certsign, HP s-a urcat victorioasă pe podium, ca şi cum podiumul ar fi fost dintotdeauna terenul ei de joacă.

Iniţial, prima firmă clasată a fost compania TeamNet a baschetbalistului, omului de afaceri şi de televiziune Sebastian Ghiţă, dar TeamNet a reclamat niscaiva probleme cu oferta şi Ghiţă s-a apucat de negocieri pe sub masă cu HP şi cu Casa Naţională de Aigurări de Sănătate, beneficiarul e-cardului. În afară de consorţiile UTI Systemes plus Certsign, marii perdanţi ai licitaţiei pentru e-card sunt consorţiile Indra Sistemas şi Teamnet International, precum şi Ericsson Telecommunications România în tandem cu Software Development & Consulting SRL. UTI şi Certsign au avut o ofertă de 89.156.250 de lei, faţă de cea de 87.636.000 de lei, exclusiv TVA, a câştigătoarei. Oferta tandemului Indra Sistemas şi Teamnet International a fost de 69.548.892 de lei. Prima tentativă de atribuire a contractului s-a epuizat în iulie 2011, dar procedura a fost anulată în urma unei contestaţii depuse de Ericsson Telecommunications România, care a descoperit o serie de mânării şi de aranjamente obscure. E-cardul de sănătate va controla chipurile mai eficient decontările serviciilor medicale şi va permite schimbul de date în condiţii de deplină siguranţă şi protecţie a datelor cu caracter personal. Evident, cu o singură excepţie, iar nefasta excepţie este STS, care şi-a băgat degetele inclusiv în Sistemul Informatic Unic Integrat al Asigurărilor Sociale de Sănătate.

Exit mobile version