Da, după cum aţi aflat, deşi nu vă încălzeşte cu absolut nimic, licitaţia pentru cardul de sănătate (e-card) a fost câştigată de consorţiul Hewlett Packard România (HP) în asociere cu societatea Novensys Corporation. Deşi perechea câştigătoare s-a situat iniţial pe frumosul loc doi, după descalificarea consorţiului UTI plus Certsign, HP s-a urcat victorioasă pe podium, ca şi cum podiumul ar fi fost dintotdeauna terenul ei de joacă.
Iniţial, prima firmă clasată a fost compania TeamNet a baschetbalistului, omului de afaceri şi de televiziune Sebastian Ghiţă, dar TeamNet a reclamat niscaiva probleme cu oferta şi Ghiţă s-a apucat de negocieri pe sub masă cu HP şi cu Casa Naţională de Aigurări de Sănătate, beneficiarul e-cardului. În afară de consorţiile UTI Systemes plus Certsign, marii perdanţi ai licitaţiei pentru e-card sunt consorţiile Indra Sistemas şi Teamnet International, precum şi Ericsson Telecommunications România în tandem cu Software Development & Consulting SRL. UTI şi Certsign au avut o ofertă de 89.156.250 de lei, faţă de cea de 87.636.000 de lei, exclusiv TVA, a câştigătoarei. Oferta tandemului Indra Sistemas şi Teamnet International a fost de 69.548.892 de lei. Prima tentativă de atribuire a contractului s-a epuizat în iulie 2011, dar procedura a fost anulată în urma unei contestaţii depuse de Ericsson Telecommunications România, care a descoperit o serie de mânării şi de aranjamente obscure. E-cardul de sănătate va controla chipurile mai eficient decontările serviciilor medicale şi va permite schimbul de date în condiţii de deplină siguranţă şi protecţie a datelor cu caracter personal. Evident, cu o singură excepţie, iar nefasta excepţie este STS, care şi-a băgat degetele inclusiv în Sistemul Informatic Unic Integrat al Asigurărilor Sociale de Sănătate.







Ba, sa avem pardon.. Dinte toate jegurile ale de nume, care sunt prezente peste tot, eu prefer STS. Macar sunt securisti activi, care, cel putin teoretic, au niste responsabilitati publice. Aialalti sunt toti securistii asivi, cu interese cu mult mai obscure. Si, mai ales, private cu bani publici si date personale ale publicului larg… Pfui.. Teamnet, Ericssson, Novensys, HP romania.. e dracului vreu institutie din tara asta care sa nu ai ba sistemele acute de ei? Si care sa crape pe banda? Ma mir ca nu e si Siveco si Omnilogicul…