Caţavencii

Dispar sporurile, dar apar bonusurile de performanță

Trebuie să eliminăm sporurile, ne spune domnul Anastasiu, vicepremierul responsabil de reforma administrativă. Iar ca să fie reforma completă, o să le înlocuim cu bonusuri de performanță, că așa își dorește domnul care ne spunea să ne vedem de treabă cu declarațiile de avere, că nu e treaba oilor câți bani au lupii plătiți de la stat.

Pare că Anastasiu se ocupă cu logistica unei noi întâlniri între hoți și proști, căci în lipsa transparenței totale nu prea poți vorbi de bonusuri de performanță. E absurd, de la unul care ar vrea să țină la secret până și declarațiile de avere, să te aștepți să facă publice toate contractele din sistemul public ori companiile de stat. Or, fără așa o transparență, au să-și pună toți niște clauze de are să reiasă, din acte, că avem cel mai performant sistem din lume și, evident, merită să plătim acele bonusuri de performanță. Ai venit măcar o dată pe lună la birou? Performanță! A făcut compania profit, companie care deține monopol și evident că face profit? Performanță. O să avem cei mai mulți angajați care lucrează fără vreun spor și, cu toate astea, se va fi dovedit că-s cei mai performanți din lume.

Exit mobile version