Oficial încă nu s-a stabilit nimic, însă nu-i vreun secret că Daniel Băluță se visează deja în locul lăsat liber de Nicușor Dan. O cam știe deja toată lumea, poate mai puțin o majoritate dintre bucureșteni, însă e clar că omul se străduiește și n-a mai tras frâna campaniei de la locale. Și ar putea, desigur, să candideze în baza sublimelor realizări din sectorul pe care-l conduce de niște ani buni, însă de ce să strice tocmai acum tradiția? E vorba de tradiția luatului cu împrumut, desigur, că doar așa e viața oricărei administrații, se trăiește pe datorie. Numai că, ce să vezi, deși primărește de atâta timp, deși are o armată de oameni acolo, care știu cum se accesează un credit, Băluță a decis să cheltuiacă vreo două milioane plus TVA pentru „consultanță financiară de specialitate de monitorizare/gestiune financiară și operațională necesară pentru implementarea proiectelor de investiții cu finanțare din credite interne“. Au fost puse niște condiții clare, de la preț – 40% – la metodologie, expertiză și alte cele, după care a fost organizată și o licitație, pe data de 10 iunie. Licitația, una minunat de românească, a fost câștigată de TUD Investment Consulting SRL, firma lui Mihai Silviu Tudorancea, una care oferă consultanță pe la o groază de primării, de la Primăria Generală și până la altele de sectoare ori Primăria Bacău. Sigur, firma lui Tudorancea a avut nu doar cea mai bună ofertă, dar a avut-o și pe singura. În plus, a fost așa o potrivire, ca în filme sau la planete, că prețul oferit, respectiv 1.942.500 de lei plus TVA, a fost fix același cu cât estimase Primăria lui Băluță că va costa toată tărășenia. Dar asta contează mai puțin. Important e că Primăria Sector 4 se va împrumuta de-acum și nimeni nu va putea să spună că e vina lui Băluță, că doar există, iată, un consultant extern, un specialist.
Înainte de o eventuală candidatură, Băluță merge la consultanți
