Oneștiul e un mic orășel care, cel mai probabil, nu-și permite un rege al asfaltului, cum se întîmplă în marile orașe, așa că au făcut și oamenii de acolo ce au putut cu bugetul și și-au luat un mic rege al trotuarelor. Imediat după ce i se uscase cerneala pe certificatul de primar reales al municipiului, Laurențiu Neghină a decis să investească în trotuare și pavele, din nou, și a scos la mezat un contract – procedură simplificată – în valoare de vreo 4,6 milioane de lei. Adică o nimica toată acolo de un milion de euroi, dacă punem la socoteală și TVA-ul. Banii au ajuns la Alconep SRL, o firmă de mari succesuri în afacerile cu statul, patronată de un domn pe nume Ilie Alecu, ale cărei aventuri au mai ajuns, din cînd în cînd, prin paginile publicațiilor moldave, ba chiar și în texte în care nu era tocmai lăudat. Ei bine, după ce domnul Neghină al Primăriei Onești a atribuit acest contract, care era unul cadru, s-a trecut la treabă. Adică au dat din el, fiind vorba de un contract-cadru, pe doi ani, cam jumătate de milion în primă fază. Iar acum, că a mai trecut timpul, s-a mai dilatat asfaltul și au mai crescut pateul și pavela, au mai dat din el încă 4,6 milioane de lei, pe data de 22 aprilie. Că, vorba aia, vin sărbătorile și merge și un mic bonus, acolo, chiar dacă se depășește valoarea totală inițială. Pînă la urmă, important e să fie OK trotuarele din Onești. Că, în fapt, nici măcar nu e vorba de asfaltări sau noi amenajări cu pavele, ci doar de niște lucrări de întreținere și reparații. Pesemne lucrări de reparații la lucrările de o jumătate de milion din anul precedent.
La Onești, contracte ca pe Tîrgu Ocna
