Orice reformă, iar noua administrație chiar s-a pus pe reformă, trebuie să înceapă cu o curățenie generală, ceea ce se și întâmplă în ANAF. E primul pas spre modernizare, digitalizare, eficiență, colectare și tot ce mai visăm cu ochii deschiși. Și, iată, promisiunile pare că nu-s doar vorbe goale, iar băieții de la ANAF chiar s-au pus pe treabă. Direcția Generală Regională Cluj-Napoca, de care țin și județele Maramureș, Sălaj, Satu Mare, Bihor și Bistrița, tocmai a semnat niște contracte pentru servicii de curățenie prin birouri. Pentru că munca la birou trebuie prestată în condiții optime de curățenie. Desigur, tot contractul a fost împărțit pe loturi și scos la licitație, cum se cuvinte, într-un românesc proces de cheltuire a banului public. Iar toate contractele au fost câștigate de aceeași firmă, Dyo Trips din Drobeta-Turnu Severin. Așa se face că, pentru doar 1.456.471 de lei plus TVA, firma asta de la malul Dunării se va deplasa prin județele din Ardeal și va face o curățenie prin birourile ANAF de va fi totul lună și bec. După care, desigur, va începe cu adevărat reforma și se va colecta cum nu s-a colectat vreodată. Sau se va pleca în concedii, că e păcat să faci deranj în birourile alea sclipitor de curate. Mai ales că, tot pe parte de reformă, au început să fie schimbați șefuleții de prin județe, în special cei care n-aveau culoarea potrivită a carnetului de partid, cel care este și va rămâne garanția profesionalismului și promovărilor în spațiul carpato-danubian.
Reformă! ANAF-ul s-a pus pe curățenie
