Caţavencii

Statul către români: voi chiar aţi crezut, fraierilor?

Oengiştii latră, caravana nesimţirii trece. Legea care permitea eutanasierea (aşa proastă şi ingălată cum era) a fost castrată ca neconstituţională şi trimisă înapoi pe stradă. Bucuraţi-vă, am înfrînt, mascarada a triumfat asupra civilizaţiei şi a bunului simţ. Ştiu că logica ar dicta nişte fraze muşcătoare. Dar vreau să fiu în ton cu noul curs al evenimentelor, aşa că aplic logica românească. Prin urmare, să trecem la mulţumiri:

Îi mulţumesc Curţii Constituţionale că nu ne-a privat de ştiri sinistre despre oameni muşcaţi, mutilaţi sau decedaţi “graţie” haitelor mioritice. Siguranţa nu-i de noi, noi vrem Taniuşa doi! Înţeleg, tot maidanezul are dreptul constituţional la viaţă şi integritate fizică, pentru că nu e porc de Crăciun, miel de Paşte, gîndac de bucătărie sau cetăţean român.

Le mulţumesc tuturor ONG-urilor care mi-au demonstrat că menţinerea cîinilor agresivi pe străzi face toţi banii. E doar o figură de stil, nici prin gînd nu mi-ar trece  să spun că cerşetoria practicată prin străinezia a transformat ocupaţia de oengist într-o meserie bănoasă. Sînt sigur că oamenii fac asta din convingere, mai ales că, total întîmplător, cei mai vehemenţi nu se mai ocupă cu nimic altceva.  

Le mulţumesc contestatarilor USL, care mi-au arătat ca politică nu e doar curvă, ci şi proastă. Pot să înţeleg că foamea de voturi justifică orice. De exemplu, anul trecut au fost muşcaţi de cîini vreo 11.000 de români. Doar în Bucureşti. Sînt sigur că ei şi prietenii lor abia aşteaptă să voteze cu actuala opoziţie.

Îi mulţumesc din inimă Partidului pentru că mi-a adus aminte cum poţi să duci de nas nişte fraieri cu proverbialul morcov. Cît de penbilă a fost campania cu “semnaţi pentru legea eutanasierii” nu contează, important e că ţugulanul a rămas cu impresia că Partidul face treabă. Nu zic, a făcut: o lege proastă, care a picat în nas la prima contestare. Dar nu disperaţi: legea se rescrie, se discută, se amînă, se promite marea cu sarea, că doar vin alegerile şi n-are sens să aruncăm aiurea cu găleţi în proştii gata să ne voteze şi pe vorbe goale.

În final, le mulţumesc în avans celor doi-trei comentatori care vor scrie (fiecare sub zece nume diferite, aşa cum e corect) “Să omori un cîine este inuman şi Dumnezeu îi va pedepsi pe criminali. Nu este creştineşte să omori un cîine” urmat obligatoriu de “Huooo, javre umane, să muriţi cu toţii!”

Şi-acum, acestea fiind spune, revin la întrebarea din titlu: voi chiar aţi crezut că trece legea?

Exit mobile version