Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Armata se pune pe tipărit la foc automat

Zoom Armata se pune pe tipărit la foc automat

Pe lângă modernizări, investiții în fel și fel de echipamente sau recentele exerciții cu rezerviștii chemați la exerciții, Armata Română are și o latură mai sensibilă, una în care se exprimă în scris și trage înspre ținte cu cuvinte meșteșugite, știut fiind că stiloul e mai tare decât sabia. Ba chiar există și un Centru Tehnic Editorial al Armatei, că nu scrie chiar așa, cum și ce îl taie capul. Totul e organizat în ordine și disciplină, la UM 20560 din București. Iar unitatea asta tocmai și-a făcut niște rezerve serioase, că în caz de ceva o să putem răspunde rapid și să ne îngropăm dușmanul în pamflete și fluturași cu indicații despre cum să ne lase în pace.

În urmă cu câteva zile, unitatea militară a organizat o licitație pentru achiziția de hârtie. Nu mai puțin de 20 de tipuri de hârtie, că există și aici norme, în funcție de ce scrii, cu ce font, de mână sau cu litere de tipar, STAS-uri. Toate cele 20 de loturi licitate au fost câștigate de două firme, Agressione Group SA din Cluj-Napoca și C&C Prevent SRL din Galați. Prima dintre ele și-a atribuit nu mai puțin de 12 loturi, pentru o valoare totală de 2.089.365 de lei plus TVA, în timp ce a doua firmă a reușit să câștige restul de 8 loturi, în valoare totală de 1.503.653 de lei. Desigur, e vorba de niște contracte-cadru, urmând ca Centrul Tehnic Editorial al Armatei să comande de la cele două companii în funcție de ce nevoi are. Și este bine așa, măcar pe parte de hârtie de scris și tipărit, de diverse mărimi, suntem total pregătiți cu Armata.

1.406 vizualizări

Citeşte mai multe despre:

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Iubitori de arta
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Carne de pui La Provincia