Am impresia că, în criza politică în care am intrat, tot cu Nicușor Dan ne vom distra mai mult. E omul care nu vrea să rezolve ceva acum, azi, zilele astea. În orice situație nou creată e omul care mizează pe timp, pe oboseala celorlalți, pe indolență, pe procrastinare.
Iohannis era leneș, Nicușor are însă o lene activă, obositoare.
Superbă declarația lui referitoare la ce urmează să se întâmple în actuala criză politică: „Probabil că vom intra în turbulențe politice. Însă există consens pe PNRR, cele patru partide și minoritățile naționale au consens că toate legile și actele normative pentru PNRR să treacă pentru ca România să încaseze banii din PNRR“.
A zis-o pe tonul unui pilot blazat de WizzAir: Mm, vor fi ceva turbulențe, dar dup-aia aterizăm la Milano și mâncăm pizza și o să ne doară-n cur.
Pare că a descoperit un nou model de guvernare: e consens pe lucrurile care contează, așa că vor fi turbulențe, dar nu ne afectează. Noi știm asta cu „stați liniștiți, pe noi nu ne afectează“. Am trăit-o la criza economică din 2008, la pandemie, cu războiul din Ucraina, cu cel din Iran. Să stăm liniștiți, că nu ne afectează.
Sincer, abia aștept să ne afecteze naibii ceva și pe noi.
1.126 de vizualizări







Vine el Predoiu…
N-are cum sa ne afecteze ceva, suntem teleghidati de retelele de socializare: zice „seful de opinie” ceva, la comanda ? Toti „idiotii utili” vor zice la fel.Se razgandeste „seful de opinie” ? Toti se vor razgandi.
Tocmai, pentru ca nu mai avem propria opinie.O adoptam.
A cedat doamna Delia Dinu?
A plecat de la Cotroceni?
Aloleo! Ce ne facem ?