O fi fost el Iulian Bădescu, fostul primar al Ploieștiului, arestat și o fi lăsat el instituția pe mîna unui viceprimar, însă asta nu e o problemă. Căci totul se face informatizat. Există sisteme software în Primăria Ploiești care funcționează mai mult decît eficient, și asta și datorită unor update-uri realizate nu de puține ori la prețuri hard. Să vă explicăm: există un proiect numit “accesibilitate și fluidizare trafic către zona industrială Ploiești Vest și zona industrială Brazi”. Iar în calea acestui proiect stătea o trecere supraterană de cale ferată, pe linia Brașov-București. Iar trecerea asta avea o barieră, care funcționa în baza unui software. Iar bariera asta urma să fie eliminată, însă eliminarea nu putea fi făcută fără eliminarea unui software. Or, de cele mai multe ori, eliminarea acestui software înseamnă chiar înlocuirea sistemului ori realizarea unui update. Ceea ce s-a și făcut, pentru o nimica toată de 241.529 de lei, cît e valoarea contractului atribuit prin negociere directă fără anunț de participare. De ce? Păi, simplu, că doar software-ul fusese instalat tot de cei de la Siemens și doar ei puteau să-l upgradeze prin eliminarea acelei mici bucăți ce opera acea barieră. Dar nu e o problemă, căci banii sînt din fonduri UE, prin Programul Operațional Regional Dezvoltarea Durabilă a Orașelor – Poli Urbani de Creștere. Iar acum, că au dispărut și bariera, și software-ul care o controla, să vezi, nenicule, dezvoltare…
La Ploiești există o barieră în calea banilor europeni

Zoom La Ploiești există o barieră în calea banilor europeni





