Să tot fie mai bine de zece ani de cînd le promiteam oamenilor de la Bruxelles că o să facem și o să dregem, astfel încît să avem un sistem integrat de management al deșeurilor. Și, iată, domnii de la Consiliul Județean Dolj au făcut ei ce-au făcut și, după ce ani buni au plimbat licitația dintr-o instanță în alta, au reușit să acceseze o parte din purcoiul de bani europeni. Vreo șapte milioane de euroi, bani veniți prin Programul Operațional Infrastructura Mare, în cadrul proiectului “sistem de management integrat al deșeurilor”. Cu dispensă, firește, căci banii ar fi trebui accesați în urmă cu niște ani.
Ei bine, pe 19 octombrie, Consiliul Județean Dolj semnează cu SC European Waste Technologiy din Craiova un contract în valoare de 28,9 milioane de lei plus TVA, pentru furnizarea de containere îngropate. Chestia asta nu-i vreo noutate, căci același contract mai fusese semnat de vreo cîteva ori, tot cu firma din Craiova. Însă, de fiecare dată, treaba a ajuns prin instanțe și s-a încheiat cu anularea licitației. Inițial, oamenii lui Prioteasa au făcut front comun cu European Waste Technology, contra celor de la Grădinariu Import Export SRL și Iridex Grup Salubrizare SRL – prima cunoscută ca apropiată lui Fenechiu, iar a doua fiind firma de casă a lui “Felix” Voiculescu. Și au avut cîștig de cauză, în primă fază, pentru ca mai apoi instanța să decidă reluarea licitației, chestie care a dus și la respingerea ofertei firmei craiovene. Firmă cu care, între timp, Ion Prioteasa și CJ par să fi intrat în relații mai bune, căci iată că, după încă o licitație, în cel de-al patrulea an de cînd tot cumpără containere subterane, banii europeni au ajuns tot acolo unde a vrut CJ-ul inițial. Și asta după ce Ion Prioteasa a mai scos puțin din condiții, ca să fie bine pentru toată lumea: să nu se piardă nici banii europeni și să și cîștige firma aleasă inițial.






