Monica Gabor a executat recent nişte dezvăluiri ziariştilor de la Evenimentul zilei, pe care aceştia le găsesc „senzaţionale“ şi pe care colegii lor de la Click! le-au numit „uluitoare“, ca să nu se repete. Le-am citit şi noi, rămînînd, cum se spune, cu gura căscată: sintagma „Mr. Pink“ nu apare în text decît de cinci ori, deşi e limpede că scopul Monicăi este să facă, oricum, reclamă gratuită unei băuturi energizante chinezeşti care începe cu „M“. Cît despre dezvăluirile în sine, cele pe care ni le-a făcut nouă, prin telepatie inversă, sînt, evident, de două ori mai fenomenale!
► „Dinu Damaschin m-a învăţat să fac adunări pe degete, chiar cu degetele lui. Aşa, am reuşit să număr pînă la 11.“
►„L-am cunoscut pe Irinel la o şedinţă foto. Dintre toate fetele de acolo, el m-a arătat pe mine cu degetul, după care i-a vîrît în buzunar managerului meu 200 de dolari. Aşa mi-am dat seama că-i place de mine.“
►„Ne-am iubit mult, deşi era sever. Ţin minte că mi-a zis că dacă iau mai puţin de 7 la Bac nu mă lasă să mă duc în luna de miere.“
►„Prima dată cînd am bănuit că Irinel e un om rău e cînd l-am auzit spunîndu-i fiicei noastre că nu există Moş Crăciun. Dacă nu treceam pe hol atunci cînd vorbeau, nici acum n-aş fi aflat de acest cutremurător secret pe care-l păstra faţă de mine.“
►„Totul s-a rupt cînd l-am prins înşelîndu-mă. Nu mi-a venit să cred că e în stare de aşa ceva. Să facă sex cu nişte femei mai bătrîne decît mine, zic.“
►„Cînd i-am spus lui Iri că vreau să divorţez de el, era furios. Aproape că mi-a tras o palmă peste genunchi, dar s-a abţinut. S-a decis în schimb să-mi ia toţi banii, ca să nu am din ce să mă întreţin. Noroc că pusesem o parte pe raftul de sus şi nu i-a văzut.“
► „Cînd m-a văzut chinezul aşa singură, neputincioasă şi plînsă toată, s-a îndrăgostit instantaneu. Mi-a spus că-i aduc aminte de o girafă pe care o văzuse cînd era mic, care-şi prinsese capul în aparatul de aer condiţionat de la Grădina Zoologică din Beijing.“







„Adevărul e că nu se mai putea cu Irinel. M-a adus la disperare, mi-am luat poşeta în cap şi am plecat.”