Acum două săptămîni Dîmbovița era un fel de Ozană, frumos și lin curgătoare, precum în poveștie lui Ion Creangă. A trecut campania, s-a reales primarul și treaba se împute din nou. La propriu.
Azi dimineață, pe un chei în Piața Unirii, toate promisiunile electorale se adunaseră parcă în locul în care Dîmbovița traversează prin subteran piața. Milioarde de muște și musculițe se adunaseră la căcatul ce băltea pe apă iar mirosul îmbietor ce se ridica în aer te putea pune la pămîni mai rapid ca doi pumni bine țintiți de către Carl Froch.Probabil evenimentul – căcatul adunat pe apă – a fost unul ce nu putea fi prevăzut de autorități, care sînt oricum ocupate astăzi cu investirea în funcție a Primarului General și a noilor consilieri. Totuși, puteau să aleagă organizarea momentului festiv de azi, ora 11, undeva pe malul Dîmboviței, chiar în preajma căcatului eventual, și nu la Cercul Militar. Dar, deh, i-am ales, acum timp de patru ani va trebui să-i suportăm.







se lucreaza la caseta de sub dambovita, probabil de aia