Dacă e să ne uităm în gura unuia precum Şerban Nicolae, care deunăzi se victimiza şmechereşte într-un interviu pe la Euronews, am zice că demnitarul român e un fel de rara avis. Un fel de specie ce se află în pericol din cauza Justiției şi a procurorilor răi, care se folosesc de instrumentele din dotare, precum arestul preventiv al celor acuzați de corupție, pentru a face spectacol, pentru a oferi pîine şi circ poporului. Un popor care, orişicum, nu ştie să-şi aprecieze elitele, demnitarii.
Noroc că există pe lumea asta un Serviciu de Protecție şi Pază, decis să-i apere de orice şi oricine. Chiar şi cu prețul unor noi cumpărături. Căci fix asta a făcut SPP în urmă cu două săptămîni, a cumpărat nişte maşini noi, ba chiar şi o ambulanță. Căci nu se ştie cînd trebuie intervenit în cazul vreunui demnitar doborît de la atîta muncă. Au organizat două licitații, una pentru achiziția de berline şi maşini de teren, iar a doua pentru autoturisme de intervenție şi transport. Cum la prima licitație s-a prezentat o singură firmă, de parcă avem un singur vînzător de maşini în țară, aceasta – SC Țiriac Auto SRL – a şi cîştigat contractul de 4.130.000 de lei plus TVA. A doua licitație a fost ceva mai complicată. Pentru un prim lot ar fi vrut să concureze vreo trei firme, însă a fost lăsată una singură – SC Țiriac Auto SRL, ați ghicit –, care a şi cîştigat contractul de 1.240.000 de lei. Cel de-al doilea lot din cadrul celei de-a doua licitații, în valoare de 883.000 de lei, a fost cîştigat de SC Deltamed SRL. Dacă în cazul Țiriac Auto e clar cine e proprietarul, poate că e bine să spunem şi că Deltamed e o companie destul de cunoscuta. În special datorită faptului că patronul ei, Vasile Gorgan, este prieten și fost coleg cu Raed Arafat. Dar și datorită faptului că a fost luată la bani mărunți de către DNA pentru nişte ambulanțe vîndute către statul reprezentat de amicul Arafat. Dar ce contează? Important e ca SPP să îşi facă treaba şi demnitarul român să se simtă în siguranță.
1.023 de vizualizări






