Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Bistrița se izolează pe model sectorul 2 – Onțanu

Zoom Bistrița se izolează pe model sectorul 2 – Onțanu

Mare noroc avem, dom’le, cu banii ăştia europeni, că rămîneau nu doar locatarii blocurilor în frig sau cu factura mare, dar mai rămîneau şi firmele prietene nehrănite. Cum însă ne-am pus pe accesat, iată că a venit şi rîndul municipiului Bistrița să consume ceva mai bine de un milion de euroi din cadrul POR, pentru a reabilita termic nişte blocuri. Aşa se face că, în urmă cu nici două săptămîni, Primăria condusă de pesedistul Ovidiu Crețu a organizat două licitații, pentru atribuirea a două contracte de izolații termice la nişte blocuri. Ambele licitații – 2.680.000 de lei şi 1.985.000 de lei – au fost cîştigate de o firmă din Bucureşti, Romco Systems SRL, administrată de un domn pe nume Dragoş Cristian Răduț. Firma, înființată în 2003, a reuşit să devină una de renume în domeniul izolărilor termice ale blocurilor, în special la montat ferestre. Şi asta în principal datorită contractelor pe care le primea, alături de încă vreo două sau trei firme, de la Primăria sectorului 2, în vremea lui Neculai Onțanu. Pe care, de altfel, îl şi sponsoriza din greu. Iar acum, cînd Onțanu nu mai e la butoane, iată că a găsit o altă portiță. Ba chiar una cu bani europeni, şi probabil tot din termopan.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia