Cînd eşti autoritate locală şi te ia prin surprindere iarna-primăvară, nu-i vreo surpriză. Vorba aia, dacă n-ai fost pregătit pentru zăpadă în decembrie, nu se mai aşteaptă nimeni să te prindă ninsorile din martie gata de treabă. Partea mişto e că, în cazul unora, zăpada din martie i-a luat prin aşa o surprindere că s-au trezit cumpărînd servicii de deszăpezire pînă în 2021. Din 2017 şi pînă în 2021. Căci, se pare, merge şi prin compensație, să deszăpezeşti la anul mai mult, ca să acoperi surprinderea de anul trecut şi de anul ăsta.
Spre exemplu, Consiliul Județean Giurgiu a semnat, pe 9 martie 2018, două contracte pentru „prevenirea şi combaterea înzăpezirii pe drumurile publice – întreținere pe timp de iarnă – 2017-2021”. Un prim contract, în valoare de 7.810.376 de lei plus TVA, a ajuns la SC Eco Star SRL din Colibaşi, iar cel de-al doilea, în valoare de 8.726.867 de lei plus TVA, la SC Kirlic Group SRL din Călugăreni. Şi, e de la sine înțeles, licitațiile au fost, aşa, unu la unu, cu o singură ofertă şi un singur cîştigător. Potriveală, ce mai. Ba chiar şi prețul celor două oferte aproape că s-a pupat la fix cu maximul pus la bătaie de instituția condusă de Marian Mina. Şi la fel de subînțeles e şi faptul că cele două firme sînt bune prietene ale administrației şi partidului. Spre exemplu, Eco Star, firma unui domn pe nume Mihai Boiangiu, a luat timp de cîțiva ani tot ce era de luat din Colibaşi, de la primarul Constantin Stoica, zis Vapor, iar acum i s-a deschis şi portul la Consiliul Județean. Cea de-a doua firmă, Kirlic Group SRL, nu are încă nici doi ani de la înființare. Practic, mai lipsea puțin şi ar fi putut primi un contract prin care, la anul, ar fi trebuit să îndepărteze zăpadă de pe vremea cînd ea nici măcar nu exista. Dar e bine. Căci, vorba aia, în județ la Bădălău e doar bine, nicicînd rău, şi nici măcar zăpada anilor trecuți nu face față deszăpezirilor de la anul.
1.164 de vizualizări






