La Comisia SRI, Florian Coldea a mărturisit lucruri cutremurătoare, dar mass-media a sărit doar pe textul dedicat lui Iuda. Mai mult, chiar șeful comisiei, pesedistul Manda, a povestit sub reflectoare, la televizor, relatările generalului cu patru stele. Zadarnic. Ori Iuda i-a copleșit pe toți cu povestea sa de apostol sub acoperire, ori Coldea e încă puternic.
Manda a zis că Florian a mărturisit cum, înainte de semnarea protocolului SRI-DNA, adică înainte de 2009, nu s-au făcut mandate de siguranță națională în dosare de corupție, ceea ce înseamnă, zicem noi, că motivul pentru care s-a semnat protocolul a fost tocmai implicarea SRI în confecționarea dosarelor penale pentru adversarii politici, faptă nu numai ilegală în sine, ci și atestată ca atare de Curtea Constituțională.
Florian a mai zis în fața comisiei că, în mod frecvent, ofițerul SRI trimitea denunțători procurorului DNA. Ceea ce reprezintă un act clar de imixtiune a ofițerilor în cauzele penale, lucru nepermis de lege. Florian a plusat și a povestit că ofițerii și procurorii se întîlneau în locații conspirative, unde denunțătorii aduși de ofițeri își depuneau denunțul în fața procurorului. Locuința conspirativă arată clar că actul de justiție se desfășura în afara cadrului legal, în condiții în care presupusul martor nu se afla la lumina zilei, la parchet, ci la cheremul echipei mixte ofițer/procuror, iar declarația lui putea fi redactată după cum o cerea obiectivul politic al procesului.
Acestea sînt fapte pe care toți cei implicați le-au socotit firești, de vreme ce exista protocolul-umbrelă care îi îndemna să le comită. Coldea și Kövesi s-au simțit la adăpost arestînd oameni și construind rechizitorii și sentințe mortale în baza unei hîrtii lipsite de legalitate. Fiecăruia i s-a părut firesc și i se pare în continuare, fiindcă falsul a funcționat și a impus o altă realitate. Ai zice că pe Coldea l-a atins aripa geniului făcîndu-i pe toți să umble după Iuda în loc să vadă crimele comise de zeloți. Dar acesta e vechiul mit mincinos al securistului deștept, fondat pe coincidențe și pe infinita nepăsare a unui popor răbdător.
1.812 vizualizări







Aveti rabdare, pe la 90 de ani il inhata justitia ca pe Iliescu, si o sa ii dea o pedeapsa corectiva, care o sa ii permita sa isi revizuiasca comportamentul. Nu va pleca dincolo Iuda pentru ca are grija oarba noastra…