Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Generalul Senilă

Zoom Generalul Senilă

Ilie Năstase e misogin, dar el nu știe ce e ”misognism”. E rasist, dar nu știe ce înseamnă asta. În primul și-n primul rând e incult. Când ești incult și-ți suflă lumea-n cur de tânăr, ba mai ai și impresia că duhnești umor, e grav. Îți trebuie mult bun simț, mult caracter ca să reziști. Am uitat să vă zic, Ilie Năstase nu are nici asta.

Omul nu scapă nici un prilej să facă ceea ce el numește glume despre sex și femei. În fapt, se screme mult și-i iese o chestie misogină. Aceeași aură grețoasă o are omul când vorbește – și tot vorbește – despre Serena William. E grasă. La fiecare apariție, cu fiecare întrebare, penibilul general stoarce din el un spârc de acreală despre care are impresia că e glumă.

Acum, cu încătușarea, cu polițiștii, cu alcoolemia și cu tot circul de după, arătându-și vânătăile de pe spate în mijlocul străzii, Ilie, rușinea armatei române, are inconștiența de-a își căuta dreptatea deși nimic, dar nimic în tot peisajul întâmplărilor nu spune că ar avea așa ceva, fie și în cantități infime. Totul e greșit, profund greșit, penal, din chiar ce povestește el și cu toate acestea omul vrea dreptate. E, de fapt, deptatea pe care o găsește mereu în ochii reporterilor, în privirile moderatorilor, în strângerile de mână ale oficialităților de tot soiul. Pentru că nimeni nu îi întoarce spatele acestui incult arogant care se crede rebel, dar care nu e decât un mitocan ca mulți alții. Dar atât timp cât se găsesc codrini ștefănești care să spună ”Ilie Năstase e mândrie, nu-l încătușezi!”, atât timp seniluțul își face face de cap.

Totul, dar totul e greșit din ce spue acest om și nimeni nu-l confruntă cu propriile mizerii:
– ”Mă voi duce la CEDO, pentru că doamna ministru și secretarii dânsei nu au vrut să răspundă la telefon. E o lege: dacă vrei să arestezi un fost parlamentar sau general, treci puțin mai sus și întrebi.”
– ”Eram conștient că pot să conduc, stau foarte aproape.”

Și omul pleacă de la Spitalul Floreasca pe scuter, deși rămăsese fără permis. A intrat pe contrasens, a trecut și pe roșu, i s-a mai făcut un dosr penal.

De apreciat Poliția Română care de fiecare după astfel de incidente cu gherțoi fac o conferință de presă, nu stau mutălăi ca procurorii.

4.548 de vizualizări

Citeşte mai multe despre:

5 comentarii

  1. #1

    Un șofer care a băut este doar un șofer beat. Indiferent de cum îl cheamă.

  2. #2

    Stai mata linistit, ca nu se face dreptate in tara asta; iau bani degeaba si procurorii si politistii, de unde n-a miscat unu un deget, de ma lua cu ‘ce ma deranjezi doamnaaa????’ si iti inchidea telefonu in nas

  3. #3

    Nu se pot respecta legile 90℅ in circulatie.In New York in „rush hours”,la Roma,Paris in marile centre industriale,etc etc….e imposibil.Cand abia ai luat permisul respecti tot pt 2 luni.Dupa 2 ani de condus(fara accidente!)risti cat iti trebuie,pe sosea,altfel nu reusesti in arearul Bucuresti -Brasov.Si sa fim sinceri: nici cei in uniforma in afara serviciului nu respecta total circulatia urbana: e imposibil!!

    • #4

      Normal .ca nu se pot, consul rutier e pt pietoni, biciclisti si atelaje, nu pt soferi

  4. #5

    Normal ca nu se pot, codul rutier e pt pietoni, biciclisti si atelaje, nu pt soferi

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia