Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Istoria toporului român

 ► Şeful tehnic al Direcţiei Silvice Sibiu (58 de ani, soţie, doi copii, locuinţă în oraş) avea toate motivele ca, după o zi de muncă, să se odihnească acasă, în patul său şi între cei dragi, dar a preferat un pat dintr-un motel din Pădurea Dumbrava. Să vedeţi cît de obosit era omul după o zi de muncă: la recepţie nici n-a mai fost în stare să ia camera pe numele lui, a apelat la domnişoara Alina D. (23 de ani), prostituată din zona motelului. Pesemne că tot de oboseală a şi murit, cadavrul fiind găsit de femeia de serviciu. Femeia Alina n-a fost găsită, dar asta contează mai puţin: legiş­tii zic că bărbatul a răposat de moarte bună. Dacă aş fi legist, aş scrie în certificat că „a mu­rit de moarte foarte bună“; rămîne de văzut ce se va scrie în ziare, la rubrica de decese: „după o lungă şi grea suferinţă“ nu prea merge; mai degrabă, „după o scurtă şi intensă plăcere“.

 ► Un tînăr (22 de ani) din Cuceu, Sălaj, a încercat să se spînzure în propria casă, dar n-a izbutit, din pricina vecinilor săi vigilenţi, care l-au pîndit şi i-au tăiat funia, apoi au sunat după ambulanţă. Cel puţin aşa s-a scris în presă, dar acum, după episodul Năstase, nici un sinucigaş salvat în ultimul moment nu mai prezintă vreo garanţie în faţa semenilor. Mai ales dacă pe tînărul respectiv l-or fi cărat din casă pînă la maşină într-o pătură bej cu pătrate din linii negre, albe şi roşii…

 ► Ionuţ Vrabie, din Bîrlad, eliberat pentru bună purtare, s-a angajat cioban la Zorleni; atracţia metropolei a fost, totuşi, mult prea puternică, deci s-a întors la Bîrlad şi a băut în diverse crîşme, după care s-a culcat acasă la mamă-sa. Cît dormea, mama şi concubinul ei, M. Iordache (67 de ani), au ieşit downtown, după băutură, şi l-au închis pe ciobănaş în casă. El s-a trezit, a văzut că e închis ca la puşcăria pe care o părăsise de curînd, a spart uşa şi a plecat în City după cei doi, să-i ia la rost. Disputa pe fond de beţie a continuat şi seara, cînd Iordache a vrut să-l înţepe cu nişte foarfeci de vie, iar Vrabie a ripostat cu pumnii (şi, puţin, cu o secure). Vrabie, aproape sigur, se va întoarce în penitenciar, iar Iordache, aproape sigur, s-a întors în pămîntul din care cu toţii venim. „Aproape sigur“, fiindcă e posibil să fi fost incinerat.

 

 

 



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia