► Şeful tehnic al Direcţiei Silvice Sibiu (58 de ani, soţie, doi copii, locuinţă în oraş) avea toate motivele ca, după o zi de muncă, să se odihnească acasă, în patul său şi între cei dragi, dar a preferat un pat dintr-un motel din Pădurea Dumbrava. Să vedeţi cît de obosit era omul după o zi de muncă: la recepţie nici n-a mai fost în stare să ia camera pe numele lui, a apelat la domnişoara Alina D. (23 de ani), prostituată din zona motelului. Pesemne că tot de oboseală a şi murit, cadavrul fiind găsit de femeia de serviciu. Femeia Alina n-a fost găsită, dar asta contează mai puţin: legiştii zic că bărbatul a răposat de moarte bună. Dacă aş fi legist, aş scrie în certificat că „a murit de moarte foarte bună“; rămîne de văzut ce se va scrie în ziare, la rubrica de decese: „după o lungă şi grea suferinţă“ nu prea merge; mai degrabă, „după o scurtă şi intensă plăcere“.
► Un tînăr (22 de ani) din Cuceu, Sălaj, a încercat să se spînzure în propria casă, dar n-a izbutit, din pricina vecinilor săi vigilenţi, care l-au pîndit şi i-au tăiat funia, apoi au sunat după ambulanţă. Cel puţin aşa s-a scris în presă, dar acum, după episodul Năstase, nici un sinucigaş salvat în ultimul moment nu mai prezintă vreo garanţie în faţa semenilor. Mai ales dacă pe tînărul respectiv l-or fi cărat din casă pînă la maşină într-o pătură bej cu pătrate din linii negre, albe şi roşii…
► Ionuţ Vrabie, din Bîrlad, eliberat pentru bună purtare, s-a angajat cioban la Zorleni; atracţia metropolei a fost, totuşi, mult prea puternică, deci s-a întors la Bîrlad şi a băut în diverse crîşme, după care s-a culcat acasă la mamă-sa. Cît dormea, mama şi concubinul ei, M. Iordache (67 de ani), au ieşit downtown, după băutură, şi l-au închis pe ciobănaş în casă. El s-a trezit, a văzut că e închis ca la puşcăria pe care o părăsise de curînd, a spart uşa şi a plecat în City după cei doi, să-i ia la rost. Disputa pe fond de beţie a continuat şi seara, cînd Iordache a vrut să-l înţepe cu nişte foarfeci de vie, iar Vrabie a ripostat cu pumnii (şi, puţin, cu o secure). Vrabie, aproape sigur, se va întoarce în penitenciar, iar Iordache, aproape sigur, s-a întors în pămîntul din care cu toţii venim. „Aproape sigur“, fiindcă e posibil să fi fost incinerat.





