Benzinarii de la OMV Petrom ar face bine să tremure-n canistre, pînă nu se bagă Rovana Plumb în ei, cu o armată de avocaţi. Pentru că, în cazul că nu ştiaţi, Ministerul Mediului încă mai speră să vadă vreo 90 de milioane de euroi din banii pe care, vai, trebuia să-i primească de la SNP Petrom, înainte ca societatea – cu tot cu zăcăminte, infrastructură şi ce benzină şi motorină mai avea – să intre în posesia austriecilor în cadrul uneia dintre cele mai minunate privatizări din cîte s-au văzut vreodată.
Ei bine, cum ziceam, ministerul visează milioane. Numai că austriecii, după ce s-au văzut cu ţiţeiul în canistre, zic că n-au nici o datorie. Motiv pentru care se judecă. Aşa se face că ministerul a semnat un contract de consultanţă cu Casa de Avocatură Raţiu & Raţiu, pentru nu mai puţin de 1,6 milioane de lei, fără TVA. Adică un acord-cadru prin care avocaţii de la Raţiu & Raţiu vor reprezenta ministerul în bătălia cu austriecii. Cum au fost aleşi cei de la firma asta? Păi, simplu. Prin licitaţie. Adică Rovana nici măcar nu a abuzat de faptul că se putea atribui direct un astfel de contract privind consultanţa juridică. Partea frumoasă e însă faptul că, deşi ministerul pusese la bătaie 1,4 milioane, maximum, pentru astfel de servicii, atît Raţiu & Raţiu, cît şi cealaltă firmă acceptată, din cele patru care au depus oferte, au licitat în sus, de s-a ajuns la suma parafată prin contract. Pe de altă parte, Raţiu & Raţiu – societate în cadrul căreia activau 11 avocaţi anul trecut – are ceva experienţă în contractele cu statul. Numai de la Loteria Română a încasat cîteva milioane bune. De altfel, alături de firma lui Valeriu Stoica şi de alte trei case de avocatură, Raţiu & Raţiu s-a mai lipit la Ministerul Mediului de un contract de consultanţă în valoare de peste un milion. Ce-i drept, aceste experienţe au fost acumulate în special sub mandat PDL – partid căruia Raţiu & Raţiu i-a şi făcut donaţii în campania din 2009. Acum, se pare, rămîne de văzut dacă va dona înainte de campanie, cui şi, mai ales, cît.






