E nasol, nenicule, cu bugetul, că au lăsat ăia de la PSD în urmă numai găuri negre. Nu l-ați auzit pe Cîțu-Cîțu cum zicea el că era ca la Al Capone cu contabilitatea? Bun. Au șmenuit și ăia cît au șmenuit. Însă ce face un guvern liberal proaspăt instalat, trezit cu găuri în cașcaval? Păi, crește deficitul, ne povestește despre greaua moștenire, ia bani de pe la Educație și Transporturi, după care dă cu plus la Servicii și Armată. Vorba aia, să fie bine, curat liberal. Că, fiți atenți, la nici o lună după ce și-au luat peneleii funcțiile în primire, Ministerul Apărării, prin UM 02550 București, o pune de o sesiune de cumpărături în care vor platforme de transport auto de fel și fel. Gen, să avem o armată mobilă, să putem muta cele cîteva tunuri dintr-un loc în altul rapid, eficient, under the radar, cum se zice. Și pun la bătaie nici mai mult, nici mai puțin de vreo 3,7 miliarde de lei. Mdap, ați citit bine, 3,7 miliarde mănenemă. Fac ei chiar și o licitație, la care sînt decise drept cîștigătoare două firme. Italienii de la Iveco Defence Vehicles Spa cîștigă un prim lot, în valoare de 3.363.707.593 de lei plus TVA. Așa, o nimica toată de vreo 700 de milioane de euro, pentru astfel de vehicule. Dar stați așa, că nu-i ca și cînd nu dăm bani și la firmele românești. Nu-i ca și cînd n-avem industrie militară și alea-alea. Căci, pe lîngă italienii de la Iveco, au mai cîștigat un contract și cei de la Automecanica SA din Mediaș. Ce-i drept, unul de vreo 47 de milioane. Că, mna, atît mai rămăsese. Orișicum, e bine că avem un guvern care, în ciuda smiorcăielilor, a mai găsit vreo 700 de milioane de euro, prin găurile rămase din greaua moștenire, pentru Armată.
1.564 de vizualizăriAvem deficit bugetar, dar mai ales bani pentru Armată

Zoom Avem deficit bugetar, dar mai ales bani pentru Armată





