Hai că mai e puțin și ieșim din starea de urgență, care oricum numai urgență nu pare. Căci, pe alocuri, dacă privești la ce fac instituțiile, pare un adevărat concurs la materia haos.
Să luăm, spre exemplu, județul Vaslui, acest „Florida man” al României, condus de deosebitul domn Dumitru Buzatu. Pesemne că e o veritabilă problemă acolo, la Vaslui, căci Consiliul Județean a ajuns să angajeze firme de bodyguarzi care să păzească armata. Vorba aia, a ieșit armata pe stradă, să protejeze starea de urgență, dar pe ei cine-i păzește? Păi, uite că a găsit domnul Buzatu soluția. Sigur, nu chiar toată armata din Vaslui, dar măcar Cercul Militar, pentru care a fost antamată o firmă de pază, în data de 30 aprilie. A avut loc chiar și o licitație, desigur, cîștigată de SC Kombar Guard Grup Security SRL, o firmă din București, însă care are destul de mare lipici prin Moldova. Asta și din cauză că patronul firmei este tocmai un domn din Vaslui, zice presa din zonă. Desigur, nu vorbim despre cine știe ce sumă, ceva mai bine de 60.000 de lei pentru cîteva luni. Pe de altă parte, ce pază să și pui acolo, că e totuși o instituție militară? Însă, vorba aia, nu se știe niciodată. Iar un domn ca Buzatu, care a fost un profesoraș de marxism-leninism înainte să-și înceapă cariera de baronet PSD, prin ’92, știe foarte bine ce importantă e paza în vreme de criză.
1.602 vizualizări






